AmberCivet MiskiEsansGül YağıKamboçya (UD)MiskNatüreL KokularOud (UD)Özel KarışımParfüm TasarımıSandal

Sihirli Notalarla Parfümünü Yap

Farklı bir sistem ile  kaliteli parfüm tasarımı

 

Saklı notaları  keşfedelim

Parfüm yapmak aslında kolay  ama oldukça zor. Bunun için  Oldukça tecrübe gerekir. Yani herkes parfüm yapamaz diyemem ama istediği  kokuyu  tutturmak zor olur.

 

Deneme yanılma yöntemi ile  zaman içinde yıllar sonra belki  hatasız şekilde kendi  notaları ile pramidini oluşturabilirse yapılabilir

 

Bizim sistemimiz  genel tarz  gibi gözüksede işin içinde   sayılarda vardır. Bu tarifi siz  değerli ziyaretçilerimize sunuyorum.

 

2020 oryantal kalıcı parfüm notaları ile…

 

bildiğiniz   gibi   katman vardır.   üst orta alt. Yani  Tepe nota, kalp nota, dip nota.

Üst katman  5 ile  15 dk içinde   uçar gider geriye  kalp nota kalır ki bu duruma göre değişerek 1 ile  3 saat arası sürebilir.

En  önemli olan ve sağlam notaların eklendiği dip nota en kalıcı ve saatlerce kalabilir. Genelde odunsu ve hayvansı notalar kullanılır.

 

Ben bu yazımda tamamen natürel  özlerden örnek vereceğim  natürel olanlar  pahalıdır  ancak   isterseniz   sentetik olanlarını da bulabilir denersiniz.

 

Tepe notalar: kakao,  vanilya, limon, mango, kavun, karanfil, tütün

toplam:  7  esans.

 

Orta notalar:  civet miski, fulya, gül yağı, labdonun (kaya  gülü ), frenk üzümü, ylang ylang, bergamot

 

toplam: 7 esans  özü.

 

Dip notalar: UD (oud), vetiver, sandal, deniz kabuğu miski, paçuli, ambergis, misk

 

toplam buda 7  nota esans ile  kokunun şemasını belirledik.

 

3 katman ve her katmanda ise 7 esans özü nota var.  3*7=21 /2+1=3 ve bu parfüme döngü ekleyeceğiz en zor kısmı bu. 3 katman üst orta alt olarak gün içinde ciltte kalıcılığını 21 saat olarak  düşünürsek 21/3=7 3 katmandaki olarak döngü içine  girecek eğer elbiseye sıkarsanız elbisede  3 – 5 gün kaldığını var sayalım. bu gün gü sürekli olacak ama işin en zor kısmı. Dünyada bu döngüyü yapan var mı bilemem.

 

Parfümün  Yapımı

 

Öncelikle  3 adet karanlık  şişe ayarlayın. esanslarınız hazır olsun. öncelikle üst notaları simyasalca kimyalayacağız.

 

kakao 1 ml ,  vanilya 21 damla. , limon, 7 damla  mango, 14 damla  kavun, yarım ml karanfil, 0,25ml tütün 0.25  ml

toplayalım:  44  sayısı çıktı. 4*4=16/1+6=7 sonuç 7 notaya çıktı. bu yüzden biz son notadan başlayacağız. ve 7  den 4  e sıçrama yapacağız. 7. esans tütün. tütün yarım ml yarısı olan 0.25  ekliyoruz şişeye. 4  notamız olan mango yu da hemen 14 damla olarak ekliyoruz.  ve 3 saat  bekletin bu arada  karıştırın ara sıra serin yer olursa iyi olur. 7-4=3  /3 notamıza geçiyoruz.

Parfümün hazırlanmasına yavaş  yavaş  geçirş

Limon 7 damla  beklettiğimiz karışıma ekliyoruz. 4-3=1// 1. notamız kakao 1  ml hemen ekliyoruz ve ağzını kapatıp  karıştırıyoruz. 1 saat bekletin.  kavun, karanfil vevanilya ekleyin   şişeyi serin yere koymadan önce  ara sıra karıştırın toplamda 7 gün bekletin.  köşede dursun.

paçuli
paçuli

Orta nota:  Civet miski saf hali çok  ağır ve dengeli kullanılmaz ise   tamamen çöp olur parfüm ama  parfümün vazgeçilmezidir. bu yüzden civet miskinde yarım damla dahi fazla  kaçırmayın.

 

civet miski, 3 DAMLA fulya, 1 ML  gül yağı, 7 DAMLA  labdonun (kaya  gülü ), 1 ML frenk üzümü, YARIM ML ylang ylang, YARIM ML bergamot 12 DAMLA.

Toplayalım: 25 sayısı tekabül etti. buda 7 demektir. nasıl mı?  2+5=7 yani 2 den 5 notaya sıçrama yaparak karmalayacağız.

Fulya ayrı bir şişeye  1 ml   ekleyin.  ve   5 notamız   frenk üzümüne de ekleyin. karıştırın 7 saat  bekletin. sonra devam olmazsa olmaz  tutucu sabitleyici olarak  gül  yağı kullanacağız. 3. notamızı  7  damla olarak ekleyin 1 damla fazla eklemeyin gül baskındır bozarsınız.  civet miski  ekleyin..  karıştırın  5 dakika ara sıra karıştırın ve kaya gülünü ylang ylang yağı ile bergamot ekleyin. 14 gün  beklemeye bırakın.

 

Alt nota:  En zor kısmı ve dikkat edilmesi gereken notalar ve en pahalı ve  az kullanılması gerekenlerdendir. vetiver mesela çok etkilidir. Bu parfümdeki  tüm  notalar 20  esans özü  vetivere  çalışacak. her an her dakika  vetiver uzaktan bazen çok net olarak kokacak.

 

UD (oud), 6 DAMLA vetiver, 9 DAMLA  sandal, YARIM ML deniz kabuğu miski, 1 ML paçuli, 21 DAMLA ambergis, YARIM ML  misk 1 ML

 

Toplayalım: 39  çıktı. 3+9=12/1+2=3 //3*9=27//2*7=14/1-4=3//=7

 

Şimdi başka bir şişeye yukarıda verdiğimiiz  değerlerle  ekleyiniz. ilk olarak amber ve misk ekleyin karıştırın 12 saat  bekletin.  devamla  deniz kabuğu miski ekleyin 1 saat   bekleyin. sonrasında odunsu notalara geçiyoruz.

 

Ud ekleyin sandal  ekleyin karıştırın  5 saat boyunca bekletin.  paçuli vetiveri  ekleyin  ve  toplamda 21 gün boyunca bekletin. dip nota şişesi  21 gün bekleyecek.  günde  3  kere çalkalayın.

 

Gelelim   birleştirmeye.

 

7 gün bekleyecek olan üst notalarımızn yer aldığı şişeyi 7 gün sonunda  14 gün bekleyecek olan kalp notaların karışımına ekleyin ve beraberce zaten 7 gün beklemiş olacak toplam 14 gün sonunda ise dip notalarımızın şişesine birleştirdiğimiz  2 katmanı 14 nota karışımını  7 notaya notalayacağız.  ekleyin  ve  tek şişe olarak dip notamızın kine ekleyin  ve onunda bekleme süresine 7 gün kaldığı için 21 gün  tamamlanmasına 7 gün kalacak.

devam..

21 günün sonunda. 100  cc  şişe  bulun parfüm şişesi  karışımı ekleyin.  natürel kimyada  ve tıpta kullanılan etenol  kullanmanız gerek  bulmak zordur kimyacı tanıdığınız varsa  rica edersiniz  100 cc içine %  96 oranında etenol ekleyin.

 

Distile su  falan eklemenize gerek yok. içindeki esans oranı zaten % 15  üstü olacağı için alkolün derecesi azalacaktır.  dilerseniz  saf su 2 çay kaşığı ekleyin ama bozabilirsiniz. eklemeyin.

 

karıştırın ve 21 gün daha  serin bir dolapta karanlık yerde parfümünüzü bekletin.  21 günün sonunda kullanmaya   başlayabilirsiniz.

 

kadın ve erkeğin kullanabileceği oryantal bir parfüm olacak ancak erkeklere  daha uygun  diye düşünüyorum. parfümü  elbisenize sıkmanız daha kalıcı yapar. bu parfüm çok yayılan bir parfüm olacak. tatlı-ekşi-dumansı-çiçeksi-baharatsı-buruk-derimsi-hayvansal rahiya- tozlu- samansı- sıcak-ormansı-sisli-karanlık bir yapıda olacak.

 

saygılar: Esans7.CoM Ailesi

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı