KokuMakaleÖzel KarışımParfüm Tasarımı

Parfüm Yapmak mı?

Parfüm Tasarlamak mı?

Parfüm yapmak Kolay mı?

 

Profesyonel parfüm yapımı, Parfüm yapımı,
Parfüm Kimyası Ders notları, Parfümünğ tasarla, Koku Uzmanlığı Eğitim ve Sertifikasyon Programınerede?,
Parfümör, Esans, notalama, parfüm yaparken dikkat edilmesi gerekenler, uyumlu esanlar nelerdir?   Esans karakterleri ile  uyumları  neler?

Kırmızı Gül
Kırmızı Gül

Koku…..

Koku öyle bir karmaşadır ki; bunu kokunun içine girmeden anlamak mümkün değildir. Ve kokudan daha karışık olan ise kokuculuk. Koku uzaktan çok hoş kokar “davulun sesi uzaktan hoş gelir” Kokunun içine  girince kokunun kokusu kadar karmasıktır koku ortamı. 

Yani  birçok kişi kendini   burun, koku uzmanı, ben en iyisiyim, ben tekim, çok iyi anlarım  diyerek kendini oldum bitti sanar. Fakat dünyada  parfümör o kadar az ki 700  tane  belki var ya yok. Ülkemizde var mı yok mu bilmem.  Bildiğim Vedat Ozan Beyefendi bu konuda başta gelir. Ve oldukça işinin  ehli ve bu işi AŞK İLE YAPAN HANIM  EFENDİ “Bihter Türkan Ergül” koku uzmanlığında tek isim diyebilirim. 

Her insan kokucu olabilir belki de. Koku da satabilir. Ya Parfüm? Parfüm, esans, nota, ritm, döngü, matematik, kimya, bilgi gerek evet ilim gerek, bir kaç senede olacak bir iş sanmayasın onlarca sene gerek kim bilir? TABİ Kİ ALLAH’DAN BAŞKA KİM BİLEBİLİR?

 

UD (OUD)

Kokunun Kokusunu Koklasana?

Koku AŞK’ın hangi rengi? Renkli mi kokar? Hangi renkte kokar? birçok şeyin nüansı olduğunu rahiyanın da bir dili olduğunu zamanla anlar mısın? Kokunun Kokusunu koklamak gerek, nasıl olacak ama bu? Aynaya insan bakar ama aynayı gören var mı? Ayna’da kim ne görmek istiyorsa onu görür ve  aynanın içinde ki akisleri görür. Peki Aynayı gören var mı? Kokuyu Koklamak da böyle olsa gerek. Aynayı görebilmek ne kadar zor ise Kokunun Kokusunu koklamak ve dahi kokunun kokusunu da yapabilmek anla ki ne zordur.

Bil ki; Koku deyip geçme. Koku karışımı (esans özleri ) ile çok iyi bir rahiya ortaya çıkarabilir insan ancak birçoğu bunu yapabilir ise de teknik yönlerini bilse de o koku güzel kokabilir ama kişiyi cezb edebilir mi?   Uzmanı olmak istersen,  önce yetenek gerek! İlim gerek, kimya, psikoloji, sosyoloji,  matematik, fizik  vb.

Ve en önemlisi kokuya katabileceğiniz Misk kokulu bir  “Ruh” Gerek. Ruh yok ise Koku NEY’E KOKACAK Kİ?

Kokuyu koklayan kişi işte bu demeli, koku notalarken ruhunuzu içine katmalısınız!

Sesin Kokusunu duydun mu?

Garip bir başlık sesin kokusu da mı var? Sizce kokunun kokusu var mıdır? belki de sesin kokusunu duymadan koklanır mı?

portakal
5 X portakal ( Citrus Sinensis) Sicilya

Özel bir karışım ile ruhunuza işleyecek koku ahenkledi ki; kokunun kokmadığı hisle başlıyor. bir kaç dk sonra burnunuzu sıcak çöl kumlarından meltem rüzgarları gibi ılık ılık serince, tatlıca, kaçarcasına, anlık sıyırıp kaçan aklını da beraber götüren bir daha kokmayan bir koku…..

Esans  Parfümün Özüdür!

Esans denilince  akla gelen genelde nedense hacı  yağı gelir. Sadece öz yeterli mi? Özden öze gitmek gerekir ki, bu iş için eğitim gerekiyor mu?

Neden  kişiler farklı kokuları beğenir?

örnek: Kokuların   hepsi güzeldir kimisi gülü beğenirken kimisi  zambak beğenir kimisi oud beğenirken kimisi de  daha farklı olanı beğenir? Oysa hepsi güzel kokmuyor muydu?

Kimi dünyanın en güzel kokusunu! Rest çeker iken kimisi de rağbet görmeyen pek beğenilmeyen kokuyu beğenen kişi olabilir değil mi?

Natürel kokular ise her biri farlı kokar ve  hafızaya kazımak için  bunlar gerekir.

Esanslar birbirine benzer mi?

Dikkatli olmak gerekir ki, karmaşa olabilir de rahiyaların  ritminin notalı döngüsünün içinde kaybolanlar oldu mu? Öyle kaliteli çeşitler vardır ki , şapka uçurur  adeta..

Esans parfümün ana kaynağıdır. Esans özleri (Parfüm kodlamak İçin )olmadan olmaz. Parfüm harmanlamak  dışarıdan bakıldığı  gibi basit değildir. 

Neden?

Esans ise her bir çeşit esansı duruma göre 3i 5, 7 , 12 veya daha fazla bir esans karışımı ile  tepe, orta, alt nota olmak üzere bir karışımdan ortaya çıkan kokuya parfüm denir. 

Devam… Esans ve Parfümün Arkadaşlığı Hakkında

Parfüm  kullanımı ile  esans kullanımı aynı mı? Her ikisi arasında pek fark olmadığı gibi  ufak ara fark vardır.

Uyumları ile   etenol ile   çözerek esansların adeta müzik gibi bestelenerek  notalanmasına parfüm denir ki; bu kolay iş değildir.

Aramam Motorlarından Gelen Bazı Anahtar Kelimeler:

 


 • Koku uzmanlığı kursu
  Parfümörler
  Parfüm Tasarımı yapmak
  Parfümör eğitimi
  Parfüm üreticisi olmak
  Parfüm tasarımcısı olmak kolay mı?

  Vedat Ozan parümör
 • Profesyonel parfüm yapımı esanslar özler ile
  Parfüm yapma kursu var mıdır?
  Koku uzmanlığı Eğitimi almak istiyorum
  Parfümör kimlerdir?
  Parfümör eğitimi almak
  Vedat Ozan parfüm
  Parfüm Tasarımı nasıl bir meslek
  Parfüm üreticisi olmak istiyenlere

, Kaynak:  Esans7.CoM Ailesi…,

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı