Civet MiskiMiskNatüreL Kokular

Misk kedisi (civet miski )

Misk ve Civet gibi parfümlerin olmazsa olmazlarının nasıl yapıldığına dair bilgiler de var.

Civet Miski Kokusu

Civet Miski Nedir? Civet Miski Hakkında

Misk kedisi, misk kedisigiller (Viverridae) familyasından kediye en çok benzemekte olan genel olarak kısa bacaklı bazı etçil memeli hayvanların ortak adına verilen isimdir.

Civet Kedisi Misk Absolute Solvent Distile Natürel

Civet miski kokusu ise kuyruğunun hemen altındaki bezlerden salgıladığı koku nedeni ile bu adı almıştır. Bu salgı maddesi (civet miski), parfümlerin bazılarında sıkça kullanılmaktadır. Sebebi ise kalıcılığı artırmak üzere parfüm yapımında kullanılır. Misk kedileri kayaların arasında ve kovuklarda yaşamaktadırlar. Genel olarak birçok yerde yaşama imkanı vardır ve yaşamasına rağmen palmiye misk kedileri ağaçlarda bazıları da hem karada hem suda yaşamaktadır. Yediği gıdalar ise bitki ve küçük hayvanlar oluşturur.

Kendisinden elde edilen yağa ise civet miski denilmektedir.

Asya bölgesindeki bakıcılar tarafından misk kedisi başka bir ağaca tatbik edilir ve kafese konulur. Kafes içindeki civet kedisi o kokuyu sindirmek için kendisi bolca sıvı salgılayarak kendi kokusunu bırakır. Bu şekilde hayvana şiddet eziyet öldürme ve bunun gibi zarar vermeden misk elde edililir. Civet miski adını alır ve parfüm sektörünün vazgeçilmezidir.

Genel olarak Afrika bölgesinde yetişen civetta civettictis adı ile bilinen en değerli salgılar kokular arasında yer alır. Nadir bulunmaktadır. Bu sebeple hem yoğun hemde işlenmesi gerekir.

İlk koklayan hayvansal kokular alabilir parfüm tasarımında diğer kokularla reaksiyona girerek ortaya harika bir rahiya kalır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı