AmberBiberiyeBulgar GülüÇay AğacıChampaçaCivet MiskiCuma SelamlığıDua El CennetEsansFrangipaniFrenk GülüGardenyaGül YağıHubbu MahmudIhlamur EsansıİrisKamboçya (UD)KardelenKasni OtuKavunKır ÇiçeğiKokuLabdonunLabdonun (Kaya Gülü)LavantaLeylakMakaleMandalinaMenekşeMeşe YosunuMiskMutluluğun KokusuNar ÇiçeğiNatüreL KokularNergisNiş ParfümÖlmez OtuOud (UD)Özel KarışımPaçuliParfüm TasarımıPortakalPortakal ÇiçeğiRavza EsansıReyhanSakızSandalSedirSelviSlaytTarçınTestUncategorizedVetiverYlang YlangZambak

Koku

Koku mu Kokan, Kokan mıdır Koku?

Koku, çok eski zamanlardan beri  hayatımızda yer eden aslı itibarı ile çok sırlı bir alemin parçasıdır. Koku, öyle bir kısımdır ki; bu yüzdendir belki koku ile ilgili çok şiir, kitap, şarkı,sözler bulsanız’da ne yazık ki sizi tatmin edebilecek derecede kokuyu tarif edebilecek koku kokan bir yazı okuduğunuzu sanmıyorum.

Biz’de bu düşünceyle yazılarımızın her bir harfine tüm kokulardan rahiya ekleyerek en yüksek frekanslı olanları sıralayarak kokulu makaleyi yazmaya karar verildi. Bakalım koku isimli yazımızda okuduğunuz her bir satırın, kelimenin, cümlenin, noktanın, harflerinin dizilişinde ki, yüksek tonda sesli şekilde kokan yazımız sizi nerelere götürecek?

Nere Gitti?

Koku, karmaşık oldukça derin dipsiz okyanus veya bir kara delik misali gibidir. Dışarıdan bakıldığında koku deyip geçer insan bu sebeple sloganımız “Koku deyip geçme! Kokunun’da kokusu vardır unutma, önemli olan kokuyu değil kokusunu koklayabilmektir.

KOKU HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Koku, bir nimettir, Koku alabiliyorsanız  hamd etmeniz gerek. Koku denilince aklınıza sadece güzel kokular gelmesin koku alemi çok karmaşık demiştik yukarıda. Koku vardır mest eder insanı, koku vardır boğar insanı, koku vardır hipnoz eder, mutlu eder, afrodizyak etki edenlerinden tutunda, aşık eden koku dahi vardır belkide. Güzel kokuları koklamak gerek, bunun için fazlaca zamana ve koku burnunuz olması gerek.

Burun; dünyada tahmini olarak 700 kişi olduğu söylenmekte, ülkemizde ise 1 veya 2 kişi olsa gerek ancak benim kendi fikrimce, birçok kişi kendini burun sandığına şahit oldum. Fakat burun sanmaları onları, burun yani parfümör yapmaz. Sadece kendini kandırır: Fikrimizce dünyada 700 değil belki 7 tane hakiki anlamda bir burun anca vardır.

Burun diyorum ancak daha genel anlamda bunu diyorum. Burun denilince akla gelen parfümörlerdir. Koku denilince aklınıza ne geliyor bilemem ancak koku hakkında insanların çok bilgisi ve koku hakkında çok bilgi zaten yok. Koku sırlıdır, koku sırdır, koku isimsiz bir renktir. Koku hakkında güncel hayatınızda kaç kere söz ettiniz belki çok az.

Neden Koku konuşulmuyor?

Koku sırlara sır olmuş sırrınca kendini herkese açmayan, sınırlı sayıda kokucu vardır ancak kokucu çoktur. Yani koku satan kişi kokucudur ama kokucu değildir. Kokuyu anlatmayı bilmek gerek.

Kokuyu anlatmak dünyadaki en zor şey olsa gerek. Somut örneklerle anlatılır genelde. Mesela meşe yosunu koklayan biri diyecektir ki; bu orman gibi kokuyor ama salatalık gibi diyecek. Peki salatalık nasıl kokuyor diye sorsam? Salatalığın kokusunu anlatabilecek misiniz?

İşte bu kısımda kokunun ne kadar derin ve sırlı olduğu bölüme doğru gidiyoruz. Uçsuz bucaksız, hem aydınlık, karanlık, sisli, isli, dumanlı, nemli, çiçeklerin içinde gezmeye başlayalım.

Gül kokusundan başlayalım. Gül kokuların anasıdır denilir evet gül sanki tüm çiçeklerin hepsi diyebilirim. Bu yüzden gül kokusunu şuana kadar kimseye sormadım nedense kokusunu tarif et diye. Belkide gülün kokusundan olsa gerek gülü tarif edebilecek kişi çıkmadı demekki. Gül nasıl kokar diye bana sorduğunuzu kokladım.

Gül Nasıl Kokar?

Gül, dalındaki çiçek gibi kokar desem ne kadar basit olur dimi? Peki  gül herkese aynımı kokar veya bir kokuyu anlatmak mümkün mü? somut örneklerle evet. Biberiye koklayan birisi diyecektir ki; çıra gibi, ormandaki çam kokusu gibi. Peki bende diyorum ki, çıra nasıl kokuyor? Çam nasıl kokar?

miski amber
miski amber

Gelelim Gülümüze: Gül kokusu, gül gibi, gül ile ilgili o kadar yazı, şiir, beyit, derleme kitaplar var ki gül kokuların anasıdır. Ancak gülü şuana kadar çok koklayan olmuş ama gülün kokusunu daha koklayan olmuş mu? Bakın bende gülü daha anlatamadım durun bir gül özünü koklayıp anlatayım.

RAVZA

Gül Bana Nasıl Kokuyor?

Çiçek grubundan olan gül yağı distile  yöntemine göre farklılık gösterir. Buhar distile farklı kokar, absolute distile farklıdır. ben absolute olandan balıyayım.

Cuma Selamlığı Kokusu
Cuma Selamlığı Kokusu

Gül, “AŞK” kokuyor peki aşk nasıl kokar? Aşk’da gül kokar. Evet bu kadar kısa ve öz şekilde kokuladım cümleyi. Fakat genişce yaymak istiyorum  gülün kokusunu sizlere koklatmış olurum belki.

OUD
UD (OUD)

Pembe gül tıpkı “AŞK” kokarak, kavuşmayı bekleyen yalnız kalmış hasret çeken umutlu, neşeli ancak buruk şekilde topraksı kokarak inceden göz yaşı kokuyor. Nazlı bir şekilde kendini geri çekerek dikenleri ön plana çıkarak odunsuluk ile sevgilinin gözleri kokuyor.. Gül adeta sevgilinin tebessümü kokuyor bir an sonra bir hüzün rahiyası ile Özlem kokuyor ve o anda kaybolup gidiyor sanki bir daha kokmayacakmış gibi nazlanıyor. Gül istiyor kendine uyumlu bir koku, gül’e ne katarsan kat gül hep kokacktır.

koku

Gül kokusu o kadar baskın ki tüm kokuların içine gülü koyun gül kokacaktır. Gül’ün olmadığı bir parfüm belki çok azdır. Bu yüzden gülü kullanmalarının sebebi çok iyi dengeleyicidir. Gül yağını cildinize sürün 5 dakika veya 15 dakika sonra kokusunu alamazsınız çünkü kalıcı değil ve cilt bunu emer kana karışır, o muhteşem kokusu anda kalır koku gitmiştir hafızanızda koklarsınız, gül deyip geçmemek lazım, gül deyip geçmek lazım.

Gül’ü koklamasını bilmiyorsan, Gülü koklamadan önce gülü koklamayı bil ki gül sana küsmesin, gül sevgi ister, gül aşk arar, gül yürek ister, gül dürüstlük ister,  gül kendine gül ister. Güle gül olmayı başaramazsan, Bülbül olmuşşun neye yarar.

Bu şuna benzer dağı delecek aşk yoksa ferhad olmaya kalkma. Kül olmayacaksan kerem olsan neye yarar? Aşk nedir bilmiyorsan mecnun olmuşsun neye yarar?

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI
HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Gül, bana renkli kokuyor, ben yeşilin kırmızı tonunda kokladım. Gül burası kokuyor baksana burası ne kokuyor biliyor musun? Burası “SEN” kokuyor işte biz buna gülün kokusu dedik, gülün kokusu artık “BİZ” komaya başladı. Biz nasıl kokuyoruz? bunu bir cümle ile anlatmaya ne deriz? Gül güldü tek başına, artık biz olduk gül sende bil gül böyle işte etrafta çiçekler ağlasın..

resim

Koku mu Kokan, Kokan mıdır Koku?

Koku mu kokuyor yoksa kokan mıdır koku? Bunun cevabı çok zor olsada mutlaka bir cevap verilir olsa gerek:

İnsanların çoğu kokuyu koklar, azı ise kokuyu koklar. Kafanızı karıştıran bir cümle oldu farkındayım. Koku vardır, koklatır kendini, koku vardır, sevdirir kendini, koku vardır koklatmaz kendini, koku öyle bir kokudur ki kokunun kokusunu koklamadı isen kokudan bana bahsetmenin ne anlamı var?

 

PAÇULİ

Sen kokudan anlamıyorsun ki bana kokudan bahsediyorsun. Bana kokudan değil kokunun kokusundan bahsetmen gerek o zaman bende sana kokunun kokusunu anlatayım. Koklamak için gerek yok burna, kokuyu burun değil ruhun koklar.

Kırmızı Gül
Kırmızı Gül

Bu nedenle burnunuzla değil, ruhunuzla misk-i amber koklamayı deneyin. Misk ve Amber dünyada en iyi çifttir. Ve dünyanın en güzel kokusudur. Bu yüzden en iyi karışım bunla olur. Misk midir iyi kokan, amber mi? Tabiki de Misktir çünkü Amber öyle güzel kokmasa, misk kokmayı bırakırdı. Aynı şekilde amberde öyle misk öyle güzel kokmasa amber neye kokardı ki?

CEYLAN MİSKİ
CEYLAN MİSKİ

Kim kime neden kokuyor biliyor musun? Kokuların her biri “aşk” demektir. Herbirin de değişik bir dil vardır. Kimi sayı kokar, kimi ses kokar, kimisi rüzgar, kimisi,köy, kimisi, hasret, acı,keder, ayrılık,huzur,ölüm, cesaret ve kimisi de öyle bir kokar ki bu koku rüya kokar. biz deriz ki bu koku ne kokuyor… biz gene cevap veririz; bu kokan kitap kokuyor, her gün aynı kelimeyi okuyoruz deriz, tek kelime binlerce anlam, binlerce çağrışım, yüz binlerce renklerin içinde kaybolmuşuz da haberimiz şimdi oldu bize çok şey anlattı biz ise size az şey söyledik.

şimdilik bu kadar devamı gelebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı