AmberCivet MiskiEsansGül YağıKamboçya (UD)Meşe YosunuMiskOud (UD)Özel KarışımSandalVideo

Kalıcı Esans Çeşitleri

Kaliteli  Esanslardan Bazıları

 

Kaliteli olmayan esanslar da vardır. Bunların kaliteli olanı var normal olanı var. Bu  yazımızda ve videomuz da bazı  kaliteli  ve özellikle kalıcı esanslardan  bahsettik.

Esans ile  Hacı  Yağı  Arasında ki fark  Nedir?

Genel olarak  pek fark yok ama hacı amcalarımızın kullandığı ağır ve genelde  koku rahiyası aynı olur  sonuçta o da esanstır.

Kaliteli esanslar genelde daha özenle üretilir ve içine  kaliteli bileşimler eklenir  örnek olarak bir gül esansı olsun  ancak natürel  değil ama  kaliteli.  ml   fiyatı olarak ise  25 tl   belirlenmiş ise bu kaliteli gül esansı olarak geçer. Fakat gül  yağı farklıdır.  Gül  yağı tamamen natürel ve   saf olanıdır. Pahalıdır.

 

Kaliteli esans nasıl olur?

 

Gül  esansını kaliteli  yapmak için  içine gerçek gül  yağı eklenebilir.  hatta bir damla  gül  yağı  sentetik   gül esansını çok kaliteli yapabilir.

 

Esans denilince akla  hacı yağı gelir ki bu  yanlış. Esanslar içinde öyle  kokular var ki tüm  parfüm bileşenlerini oluşturan notaların özüdür. Yani esans  özdür. Örnek olarak  bir parfüm notalayacağız.  Üst nota için gerekli malzeme örnek olarak.  meyve notaları  kullanalım.

Örnek esans notaları ile   parfümce

üst  notalar:   mango,   limon, kavun, çikolota,  karanfil,  tarcın.  

bunlar esanslardır. Özüdür.  Parfüm ise   esansların birleşimine eklenen  etenol ile  uyumlu  hale  getirip  çözümlemektir. İlerleyen zamanlarda  özel notaları   vereceğim kendiniz  özel bir parfüm yapabilirsiniz.

 

kalp notalar:   gül yağı,  çay  ağacı,  lavanta,  sedir, 

 

Dip notalar:   vetiver,   oud, sandal  ağacı, civet miski.

 

Genel olarak misal olarak   böyle bir   parfüm   tasarımı için nota pramidi yaptık  ve bu misal olsa da   iyi bir parfüm yapılabilir tabi.  ancak  bu notaların esanslarını yani  yağını  natürel olarak kullanmak isterseniz  belli bir bütçeniz olması gerekir.  Bir  ml civet miski 800  tl  gibi   fiyat.

 

Kısacası  esans denilince  akla gelen  hacı  yağı kavramından artık  kurtulmak gerek. Esans  şişeleri  küçük olur içine altın da koysan hacı  yağı diyebilirler.  Örnek olarak   misk veya amber  bir ml  koyduğumuzu düşünelim  bilmeyen kişi  hacı  yağı  der  ancak  miski amber  fiyatı  en ucuzu  800  den  aşağı olmaz.  biz  2500  tl   1 ml.   artık gerisini  siz düşünün.

 

Oud hindi  oldukça değerli bir kokudur.  Benimde kullandığım en sevdiğim  kokudur. kaliteli bir oud  (UD) hindistan udu olacak. en az  1 ml  350  ve 20 bin   ve  üstü  fiyata  kadar çıkabiliyor..

 

UD (OUD)
UD (OUD)

Kısacası şunu belirteyim:  Ucuz  olan  yağları  bulmak mümkün ancak içinde  ne var ne yok bunu herkes bilemez. İnceltilmiş olabilir başka bir kimyasal madde eklenmiş  olabilir. Böyle olunca her ne kadar yarı natürel de olsa buna  natürel denilemez. Diyen kişi  yalan söyler ve Haram para kazanır.

 

Konuyu fazla  uzatmadan  konumuzu sonlandıralım  aşağıdaki  videoyu keyifle izleyebilirsiniz.

 

Bu videoda ki esanslar  natürel  değildir ancak kalitelidir.

 

KALİTELİ ESANS ÇEŞİTLERİMİZDEN BAZILARI

 

Natürel – Doğal ve istediğiniz herhangi bir esans koku istekleriniz için bana ulaşabilirsiniz. iletisim@ibrahimfirat.net ibo.firat@gmail.com Tlf: Whatsapp: 0531 289 87 39 (İbrahim Fırat “ANA İLETİŞİM” ) 0 537 686 89 19 (Kasım Fırat )

Abone Olmak İçin https://www.youtube.com/user/ibofirat34

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı